Wymiana płynu hamulcowego. Po co i dlaczego?

Wymiana płynu hamulcowego. Po co i dlaczego?

Podczas prowadzenia samochodu przede wszystkim istotne jest bezpieczeństwo. To właśnie dlatego auta poddaje się okresowym przeglądom technicznym, a także na bieżąco wymienia płyny niezbędne do prawidłowego działania auta. Jednym z nich jest płyn hamulcowy. Dlaczego należy go wymieniać i jakie znaczenie ma on dla bezpieczeństwa jazdy?

Czym jest płyn hamulcowy?

Dla laika wiedza dotycząca płynu hamulcowego to tak zwana czarna magia. Dobrze jest jednak wiedzieć cokolwiek na ten temat, by zdawać sobie sprawę z tego, dlaczego jego wymiana jest tak ważna. Czym jest zatem płyn hamulcowy?

Dobrej jakości płyn hamulcowy przenosi siłę hamowania z pedału hamulca na klocki hamulcowe. Jeżeli używa się dobrego płynu hamulcowego, to znacznie skraca się zatem droga hamowania. Ma to niebagatelne znaczenie, szczególnie w przypadku szybkiej jazdy. Jednym słowem, aby proces hamowania nastąpił jak najszybciej po wciśnięciu pedału hamulca, w aucie powinno znajdować się odpowiednia ilość dobrej jakości płynu hamulcowego. To właśnie dzięki niemu hamowanie jest możliwe nawet w ekstremalnych warunkach.

Jakie właściwości ma płyn hamulcowy

Płyn hamulcowy ma szereg różnych bardzo dobrych właściwości dla całego auta i jego układu hamulcowego. Po pierwsze, chroni układ hamulcowy przed korozją i niszczeniem – jeżeli stosowało się dobrej jakości płyn hamulcowy to nawet auto stosunkowo leciwe wciąż ma układ hamulcowy na dobrym poziomie. Po drugie, płyn hamulcowy ma wysokie właściwości higroskopijne – absorbuje wodę i nie dopuszcza do tego, by zamarzła ona w przewodach hamulcowych. Wtedy hamowanie po prostu nie mogłoby nastąpić. Skutki takiej sytuacji chyba są proste do wyobrażenia. Poza tym poprawia on siłę hamowania i nie prowadzi do jej zaniku. Ma on bardzo małe właściwości parowania, dlatego nie trzeba uzupełniać go aż tak często, jednak zdecydowanie warto o tym pamiętać.

Warsztat samochodowy MerCar w Gdańsku to idealne miejsce do tego, aby zadbać o swoje auto, także jeśli chodzi o sprawdzenie stanu i ilości płynu hamulcowego. Jazda w każdych warunkach powinna być bezpieczna. Profesjonalne serwisowanie aut marki Mercedes w Gdańsku – w warsztacie MerCar – zapraszamy!